Téma: Róma

10/10
Ati2323 jan. 28. 23:55:08 10/10
(200/200)
Nagyon jó, időtálló sorozat. Ajánlom mindenkinek!
7/10
InteriorLulu 2023 nov. 22. - 22:55:22 7/10
(199/200)
A napokban végignéztem mindkét évadot, és hát... a pontszámok és a mindenféle hivatkozások alapján jobbra számítottam.
Respektálom a realizmusra, a történelmi és korhűségre való törekvést, az aprólékosságot, a karakterek kidolgozottságát, a színészi játékot, a pazar díszleteket, de mai szemmel mindezzel együtt is valahogy (már) kicsit avíttas, igen gyakran amolyan megmosolyogtató a sorozat.
Ez utóbbin alapvetően a két kitalált fő karakter szálát értem: a velük minduntalan történtek, a sok-sok kalandjuk, a velük és a hozzájuk így-úgy kapcsolódókkal megeső fordulatok, örömök és tragédiák mind-mind valahogy a bizonyos értelemben ártatlan kilencvenes éveket idézően meseszerűek és hihetetlenek, ami egyrészt ugyan passzol az ábrázolásában a naturalizmushoz meghökkentően szemérmes módon viszonyuló, azaz a furcsamód kifejezetten vértelen, a nyilvánvaló brutalitást összesen talán csupán pár jelenetben megmutató cselekményhez, másrészt viszont pont, hogy már zavaró kontrasztban van a folyamatosan érezhető realizmusra és történelmi hűségre való törekvéssel. Tehát miközben jórészt csont nélkül elhiszem adott történelmi figura adott jelenetbeli szavait, tetteit, motivációit stb, az akár ugyanabban, akár másik jelenetben lévő Pullóval és Vorenusszal történteken gyakran csak fogom a fejem, hogy bazmegnemár...
És mindemellett fájóan hiányoztak a csatajelenetek, melyekből elvben nem is egy van - sőt a Kr.e. 53-tól 31-ig tartó cselekményben akár sokkal több is lehetett volna -, gyakorlatban viszont letudták ezeket maximum fél percekben, egyúttal gyors snittekkel, nagyvonalú kameramozgásokkal és talán pár tucatnyi fegyveres részvételével...
Abban egyébként biztos vagyok, hogy ha bemutatása környékén, 16-17 évvel ezelőtt látom a sorozatot, jobban tetszett volna, amiben gondolom vastagon benne van, hogy ennyi idő alatt - szerintem jórészt előnyükre - sokat változtak a sorozatok, egyúttal az azokhoz - és általában a mozgóképhez - kapcsolódó elvárásaim, ahogy nyilván én magam is sokat változtam, az igényszintem, érzékenységem stb... Bár ezek így vagy úgy persze mindenkire igazak.
10/10
tesz-vesz 2023 febr. 16. - 13:54:28 10/10 Előzmény wombat
(198/200)
így van, csakis eredeti nyelven nézzék, kerüljük a szinkront, a hogy a Trónok harcánál is
10/10
tesz-vesz 2023 febr. 13. - 14:56:46 10/10 Előzmény Peppo
(197/200)
ez micsoda volt? "pl. hogy Pullo miatt támadták meg Antoniust a szenátus elõtt"

ilyenre nem emlékszem
10/10
offtopic
tesz-vesz 2023 febr. 13. - 14:52:04 10/10 Előzmény jooasszony
(196/200)
akkor miért 1-essel pontoztad ha 10/10?
10/10
tesz-vesz 2023 febr. 13. - 14:40:33 10/10 Előzmény blaze86
(195/200)
reálisan kellett volna bevezetni Jézust is, meg a leprásokat és a kettő összefüggését, de mintha a római kereszténység még párszáz év múlva jutott csak el Rómába Jeruzsálemből.

mondjuk I. Constantinus római császár történetének megjelenítése föladta volna a leckét 280 után, hogy hogyan áblárzolják, vallásosként vagy korrupt haszonelvűként.
10/10
tesz-vesz 2023 febr. 08. - 17:38:56 10/10
(194/200)
Lucius Vorenus and Titus Pullo were two Roman centurions mentioned in the personal writings of Julius Caesar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vorenus_and_Pullo
10/10
tesz-vesz 2023 febr. 08. - 17:22:57 10/10
(193/200)
A colosseumot nagyon hiányoltam, de most látom az csak 80-ban lett kész Vespasianus után.
10/10
tesz-vesz 2023 febr. 08. - 17:12:21 10/10
(192/200)
külön jó pont, hogy a Te is fiam Brutus nem hangzik el, realista a sorozat
10/10
tesz-vesz 2023 febr. 08. - 17:11:52 10/10
(191/200)
a köztársaságra hivatkozva ölték meg, nem a nevében, így akartam írni.
10/10
tesz-vesz 2023 febr. 08. - 17:11:15 10/10
(190/200)
te atyaúristen, mekkora sorozat is ez, úgy nézem többé-kevésbé hiteles is történelmileg.
Julius Cezar már bevezette az ókori többkulcsos adót, a gazdagok nem vehettek támogatott gabonát, nem véletlen, hogy a köztársaság nevében megölték a szenátorok, hatalmas színész Ciarán Hinds.
olyan mint egy időutazás, az ókori szokásokra és viselkedésre nagyon odafigyeltek, pl bejelenti az egész kocsma közönsége előtt hogy prostituáltnak elrabolták a lányát. nem tudok rájuk haragudni hogy szinte halhatatlan félistenként kezelik a két főszereplőt főleg a második évadban, de Julius is többször megkegyelmez nekik idővel

10/10
androcles 2020 szept. 26. - 22:28:04 10/10
(189/200)
A Róma, az egyik legjobb, ha nem a legjobb történelmi témájú sorozat, ami valaha készült, azóta csak próbálkoznak. Remélem, hogy egyszer majd sikerül, mert szívesen néznék megint egy ilyen színvonalú tartalmat, mindenféle erőltetett PC, meg faji felütések nélkül, mert manapság ezekkel a marhaságokkal mindent elrontanak és megerőszakolnak.
Zombijuve 2019 okt. 27. - 09:55:42 Előzmény andris80
(188/200)
Köszi!
10/10
andris80 2019 okt. 27. - 08:59:39 10/10 Előzmény Zombijuve
(187/200)
Javaslom ehhez még Steven Saylor Roma sub rosa sorozatát
Zombijuve 2019 okt. 20. - 10:16:39
(186/200)
Úgy kezdtem el nézni a sorozatot,hogy évekkel ezelőtt elolvastam Colleen McCullough 7 kötetes Rómáról szóló regényét. A regény minden idők leghitelesebb, történészek által alátámasztott írása. Nyolcvan százalékban valós a sorozat történelmileg. Úgy gondolom ,hogy ez igen jó arány. Nem csalódtam. Akit érdekel a római történelem ,annak mindenképpen ajánlom a regényt. Nem rövid a 7 kötet ,de érdemes rászánni az időt. Nem lennék meglepve, ha a sorozathoz nem használták volna fel.
9/10
blaze86 2019 máj. 28. - 00:05:04 9/10 Előzmény Viktor6665
(185/200)
ott a pont!
9/10
blaze86 2019 máj. 27. - 23:28:52 9/10
(184/200)
Történelem - és kifejezetten ókori Róma - rajongóként élmény volt a sorozat, minden apró hibája ellenére. A történelmi hűség(re való törekvés) egészen káprázatos volt, emellett az első évad fejet forgatósan sűrű és magával ragadó. Sajnos a második évadnál mintha elvágták volna, a 'tempó' legalább a felére csökkent, és egy-egy kínos pillanat is becsúszott. Azonban ennek ellenére is sajnálom, hogy csak két évadot ért meg, állítólag sokkal többel terveztek, egészen Jézus Krisztusig (ő a köv. császár alatt halt kereszthalált). Egy-egy megjegyzés még pontokba szedve:
- A történelmi hűséget már írtam, de a látvány is elképesztő
- A nyers brutalitás és erotika miatt nem véletlen, hogy pl. a Trónok Harca is merített belőle
- A szereposztás kissé mulatságos a történelmi hűséget figyelembe véve, csupa szőke brit, egészen az utolsó epizódokig elő-előjött bennem, milyen furcsa is (valamiért a felnőtt Octavianus és Kleopátra kifejezetten nem tetszett..)
- Mindazonáltal jó volt a rendezés, még ha több rendező is készítette, és tehetséges színészeket válogattak
A Netflixen most adnak egy nagyon hasonló sorozatot, 10 év után azt gondolták, újra megérett az idő... meglátjuk, mit tud, de még egy kicsit hagyom leülepedni a "két versengő katona" történetét.
Querelle82 2018 jún. 27. - 21:06:52 Előzmény compactegon
(183/200)
Azért a Spartacus ehhez képest nudlibugli, semmi köze a történetiséghez, merő fikció.A Róma alapvetően hiteles , jó háttértörténettel.
8/10
Cisco 2016 máj. 24. - 23:26:31 8/10
(182/200)
A tökéletes történelmi hûséget meg felesleges számon kérni egy filmen, azokat sohasem ismerhetjük meg a maguk valójában. Korábban tényként elfogadott történetek, események dõlnek meg sorra az idõ elõre haladtával, néha egészen hihetetlen véletleneknek köszönhetõen. Egy ilyen film jó lehet szerintem akkor is, ha fõbb vonalaiban hû a már megismert, bizonyított történelmi tényekhez, a lyukakat meg kiegészíti az alkotói képzelet, feltéve, ha nem rugaszkodik el teljesen a korra jellemzõ dolgoktól.
8/10
Cisco 2016 máj. 24. - 23:00:38 8/10
(181/200)
Még ezt a csúf Cleopátrát!
Igaz, hogy a közhiedelemmel ellentétben az utolsó egyiptomi fáraó valószínûleg egyáltalán nem volt egy szépség - semmilyen kép, élethû ábrázolás, szobor nem maradt fent róla, mindössze csak az õt ábrázoló pénzérme, melyen horgas orrú, elõre túlzottan csúcsosodó állú, véletlenül sem egy szépség profilja látható.
Valószínûleg ehhez a mára megismert "tényhez" igazodva választották Lyndsey Marshal színésznõt, csúnyasága valahogy mégis ijesztõen hat Cleopátra idõtlen idõk óta sulykolt, elképzelt szépségének kontrasztjaként.

A film elég jó, de kár, hogy néhány lehetséges, különösen látványosan megoldható eseményeket, mint például a Pompeius és Caesar közötti ütközetet csak stilizáltan jelenítették meg, ahogy Caesar Ptolemaios elleni csatáját sem láthattuk. Pedig milyen sokat emelt volna a filmsorozat értékén.
Ma már azonban nem ezek vetik vissza a filmet a képzeletbeli 10-es skálán, hanem az utána elkészült, valóban szenzációs, minden idõk legjobb római korról készült filmsorozata, a Spartacus. Ez olyan magasra tette a lécet, amit egyhamar nem, némi túlzással talán sohasem lehet átugrani. A korábban készült filmek, mint ez a Roma is, nem vehetik fel vele a versenyt.