Téma: Sarkadi Imre

Johann 2014 jan. 27. - 01:19:47
(1/1)
Mivel valamennyi itt feltüntetett darabját láttam (többet több rendezésben is), élek a lehetõséggel és megnyitom tragikus sorsú írónk, Sarkadi Imre fórumát is. Természetesen a fenti színmû-felsorolás közel sem teljes. Jelentõs darabjai közé tartozik még többek között: A gyáva és a Bolond és a szörnyeteg (továbbá megemlítem még a Szeptembert és az Út a tanyákról címût is). Többféleképpen értékelt életmûvének pontos helye irodalmunkban vitatott, de az bizonyos, hogy ha - máig tisztázatlan - tragikus halála nem töri derékba életét 39 évesen, a legnagyobbak közé emelkedhetett volna. Mûvészete egyformán táplálkozik az antik mitológiából és a magyar néphagyományból, de legnagyobb erényei között szokás azt is megemlíteni, hogy az ötvenes-hatvanas évek parasztságának nyomorát "krónikásként" hitelesen örökítette meg. A rendszer hol díjazta (34 évesen Kossuth díjas), hol megalázta (néhány évre rá segédmunkás).
Legjelentõsebbnek általában novelláit tartják (pl.: Párbaj az igazságért, A szatír bõre, Kõmûves Kelemen). A legismertebb, õhozzá köthetõ mû pedig kétségkívül a Törõcsik Mari és Soós Imre fõszereplésével forgatott Körhinta címû filmdráma (rendezõ: Fábri Zoltán), amely Kútban címû novellája alapján készült 1956-ban.
Örülök, hogy a legerõsebb drámájának tartott Elveszett paradicsomot néhány éve láthattam az Újpest Színházban is, majd nem sokkal késõbb (a Turay Ida Színház vendégjátékaként) a József Attila Színházban is. Ezek meghatározó színházi élményeim.