Téma: Vámpírok

10/10
svartni 2021 szept. 04. - 12:45:58 10/10
(3/3)
1989 őszén az osztrák televízió "Kunst -stücke" c. műsora leadta az egész sorozatot, amely 86-ban került elő és akkor restaurálták. Ott a zenét Wolfgang Hamm írta, ami messze a legjobb, amit ehhez a sorozathoz hallottam. A 10. rész meg is van. Feuillade, aki katonatiszt volt eredetileg, az egyik legnagyobb szabású fantáziával rendelkező francia rendező volt minden időben. Bár korábban a "Fantomas" volt leghíresebb filmje, ma egyre inkább a "Vámpírok" veszi át a vezetést, bár még ott a 17-es "Judex". Ezeket mind megpróbálták később felújítani. A "Vámpírok" hangulata annyira lenyűgözött, hogy egész grafikai sorozatot szenteltem neki (egy munka Hammhoz került), s máig a hatása alatt vagyok. Ilyen nagy ívű munkát akkoriban kevesen csináltak, ráadásul rendkívül ügyesen egyensúlyoz a realitás és a fikció határán, nem véletlen, hogy ez a világ René Magritte egyik fő ihletője lett. Olyan képi újítások is megjelennek, mint a kocsiztatott felvétel. A szereplőket külön kedvelem Mathétól Levesqueig. Sajnos az előbbi nagyon rövid életű volt. Levesque viszont idős színészeknek otthont teremtett, mint nálunk Gobbi Hilda, ha jól emlékszem. Nagyon nagy sorozat, amely egyesíti a korai film és a régi világ báját az izgalmas történetfűzéssel.
cabernet sauvignon 2016 máj. 24. - 22:01:56 Előzmény Coleman
(2/3)
Szerintem, egy eszméletlenül, jó film. Még mai szemmel nézve is nagyon szórakoztató, és nagy élmény.
Coleman 2009 szept. 08. - 16:42:33
(1/3)
Gigászi mû a film hõskorából!
Louis Feuillade 10 részes Vámpírokja a populáris mozi elõdje. A Vámpírok egy rablóbanda, akik egyáltalán nem szívnak vért, ellenben a párizsi felsõ osztályt annál lelkesebben fosztogatják. Legfõbb ellenfelük az újságíró, Philippe Guérande és társa Mazamette, akit nagy kár, hogy nem (ny)írtak ki már az elsõ epizódban, mert borzalmasan ripacskodja végig mind a 10 részt. A Vámpírok fõalakja Irma Vep, akit Musidora alakít emlékezetesen.
Fordulatos, izgalmas, mai szemmel nézve is egészen szórakoztató filmóriás a Vámpírok, sok megoldást láthattunk azóta több száz másik filmen, többet között emiatt is kiszámíthatóak a csattanók (a szkripten még gyúrhattak volna, de egy közel 100 éves film esetében ez némiképp igazságtalan kritika). Ettõl függetlenül a filmrajongóknak nagyon nagy élmény, igazi unikum, ez a gyakran meghökkentõen frissnek ható monstrum, érdemes rászánni azt a kb. egy hetet.