1/10
ligetiz51 2023 nov. 17. - 07:22:04 1/10
(33/33)
Csak a szokásos Szabó István féle művészieskedés kedvenc szereplőivel....nézze akinek nincs jobb dolga vagy aki szimbólumokat akar fejteni...olyan kisdobos szinten.
offtopic
Vacskamati12 2022 márc. 14. - 22:37:11
(32/33)
Nahát, milyen furcsa, hogy mennyire nem tetszik ez a film az embereknek. Én gyerekkoromban szaladtam bele, sosem tudtam elfelejteni. Később, még nem volt internet, kérdezgettem fűt-fát, hogy melyik film volt, amiben csak tolták, tolták azt a villamost... de neki sem tudta, miről beszélek.

Mondogattam, mikre emlékszem belőle, a sok szemüvegre, meg hogy a vak lány érezte, hogy nem sárga a villamos, meg a gramofonért cserélt vászon és az eltépett blúz, hogy később rossz emberek is közéjük kerültek..... rengeteg jelenet, de mindhiába.

Még anyukám sem emlékezett a létezésére, pedig otthon láttam, a szüleim nézték. Végül aztán egy BKV-s villamosok történetét taglaló cikkben megemlítették, nagyon megörültem neki és pár éve újra megnéztem. Továbbra is nagyon érdekes, jó filmnek gondolom. Csupa szimbolika. Nem is értem, hoyg hogyan lehet fennakadni olyasmiken, hogy hányan bírnak vagy nem bírnak felemelni egy villamost.
Lajos Lantos 2022 febr. 26. - 21:33:02 Előzmény vino-et-veritas
(31/33)
A Budapesti mesék színes, 89 perces, 1976-ban készült magyar játékfilm. Rendezője és forgatókönyvének írója Szabó István.

A Budapesti mesék a rendező második játékfilmjében, az Apában megismert elhagyott villamos „életrekeltésének” motívumát variálja, de azt egész más tartalommal tölti meg.

A háború után néhányan egy messzi városba akarnak eljutni. Találnak egy villamost, nagy nehezen sínre állítják, húzva-tolva elindulnak vele. Mind többen csatlakoznak, különböző – természeti és lelki – akadályokat kell leküzdeniük. „És egy hajnalon meglátják távolról a várost, s a többi villamost is, ahogy haladnak minden irányból a város felé.”[1]

A film megjelenésekor sok vitát váltott ki, volt olyan kritikai vélemény is, hogy az ábrázolás túlzottan elvont. A Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon nem keltett különösebb figyelmet.

Ez a parabola (példázat, jelképes elbeszélés) többféle értelmezési lehetőséget kínál. Értelmezték a kollektivitás jelképének, az 1945 utáni magyar történelemről vagy az emberi lélek történetéről szóló példázatnak, illetve egy sajátos Mózes-történetként is.

A Szabó István-monográfia írója szerint „…a történet egy ember története. A villamos is egy ember pokolra szállása, és ez az ember maga az alkotó
Csöre666 2020 jún. 22. - 05:19:19 Előzmény vino-et-veritas
(30/33)
Szabó Istvánnal csak jobb filmje van ennél! Pl: A napfény íze!
vino-et-veritas 2020 márc. 25. - 07:10:50 Előzmény Csöre666
(29/33)
A világ irodalmi és "művészi" filmalkotásainak döntő többsége fikció, ami jobban vagy kevésbé rugaszkodik el a "valóságtól". Ez a lényegük, felesleges számon kérni....
Legtöbbször én is túlságosan "racionálisan" gondolkodom (a munkáim miatt is), de ilyenkor igyekszem kikapcsolni.
Csöre666 2020 márc. 25. - 06:42:54 Előzmény vino-et-veritas
(28/33)
Akkor akár a Süsü sárkány is szerepelhetett volna benne!! Ez egy férc mű, legalább is egy ilyen rendezőtől! Ez Szabó István szégyene!!!!
vino-et-veritas 2020 márc. 24. - 07:37:48 Előzmény Csöre666
(27/33)
Ja, hogy ez nem egy dokumentumfilm vagy "valóságsó"....?
Csöre666 2020 márc. 24. - 02:23:54
(26/33)
Hány ember rakja vissza a kisiklott villamost? A tengelyeket
kerekestől ki viszi át a Dunán??? A film minden realitást nélkülöz!!!
Csöre666 2020 márc. 24. - 02:18:17
(25/33)
Ki viszi át a villamos futóművet a Dunán??? Ki rakja vissza a sínre a kisiklott villamost daru nélkül?
Csöre666 2020 márc. 24. - 02:14:36
(24/33)
Semmi realitás
vino-et-veritas 2019 dec. 21. - 00:32:57 Előzmény 521478963
(23/33)
Minden szubjektív. A Bizalomra sem mondom, hogy rossz, de hozzám - minden hiányossága ellenére is - ez közelebb áll (ahogyan inkább a korai filmjei).
Arra azért kíváncsi lennék, hogy ki "a ma élő legnagyobb színésznő"...
1/10
521478963 2019 dec. 20. - 23:26:50 1/10 Előzmény vino-et-veritas
(22/33)
Igazán csak egy jó filmje volt a Bizalom, ami nem kaphatta meg az Oscart, mert akkor másnak kellett odaadni, helyette kapta meg a következő filmje... A ma élő legnagyobb színésznőnek ugyanez volt a véleménye, szóval az ízlésem megerősítést nyert :)
1/10
Koztom 2019 júl. 16. - 12:03:24 1/10
(21/33)
Ennél szánalmasabb magyar filmet ritkán látni...
7/10
IDS 2019 febr. 06. - 10:09:07 7/10
(20/33)
Ha ez az alkotás lenne az origója annak, amit művészfilmnek hívunk, akkor nem lenne szitokszó.

Egy korai és szerintem atipikus Szabó film. Érdemes megnézni.
vino-et-veritas 2019 jan. 28. - 11:03:00 Előzmény ccaty
(19/33)
OK, de ez tényleg másik topik....
ccaty 2019 jan. 27. - 21:47:54
(18/33)
Budapesti mesék
magyar tévéjáték,1986

Ambrus Zoltán - nagyvárosi polgári életet ábrázoló - novelláiból készült tévéjáték kerettörténetét a Joker Klub kártyavendégeinek esti találkozói adják. Öt novella, melynek szereplői a társaság tagjai, kiegészülve a korra jellemző, karakteres hölgyekkel és urakkal:

1. A házibarát,
2. A porcelán,
3. Nicaragua őrnagy ,
4. Eleöd kapitány kalandja,
5. A Montbars vívócsel.

Rendező: Nagypál Endre

Főszereplők:
Benkő Péter, ügyvédjelölt, Csernák János, Márton András, Sinkovits Imre, Tomanek Gábor, Takács Katalin, Császár Angela, Eszenyi Enikő, Göndör Klára, Komlós Juci, Körmendi János, Szilágyi István, Venczel Vera, Bánhalmi Attila

veszely 2019 jan. 27. - 19:16:40 Előzmény aavvaavv
(17/33)
Köszönöm! :-)
aavvaavv 2019 jan. 27. - 11:29:11
(16/33)
Van itt egy keveredés, amit a címazonosság okozott. Budapesti mesék címmel egy tévéjáték is készült 1986-ban, Nagypál Endre rendezésében. Ma ez utóbbit adják le a M3-on!
ferus50 2019 jan. 27. - 10:43:49
(15/33)
Jó néhány évvel ezelőtt láttam ezt a filmet,sajnos ez sem mentes Szabó István rendezésétől,ami élvezhetetlenül lassúvá,unalmassá teszi ezt az alkotást.
Lyanos1 2018 júl. 16. - 19:13:57 Előzmény Frikando
(14/33)
Az egész történet nyilván nem egy villamosról meg az azt tologató emberekről szól.
Hogyha a púpról szól, akkor valahogy nem illik bele a végső jelenet.
**** SPOILER ****
A film végén azt látjuk, hogy a szereplők végre elérnek a városhoz. Meg azt, hogy más emberek más síneken másik villamosokat tolva úgyszintén oda igyekszenek. Azt viszont nem látjuk, hogy tulajdonképpen mi van a városban. Így aztán azt sem lehet eldönteni, hogy a városba eljutás, mint cél, jó cél volt-e, rossz cél volt-e, netán csak egy célnak látszó téveszme volt.
A jelenet lehet egy visszautalás az Apa befejezésére, ahol a főszereplő úszik, hogy átérjen a túlsó partra, és közben észreveszi: mások is úsznak mellette, ki-ki a saját túlsó partja felé igyekezve.
De lehet, hogy a város a kommunizmus, ahová az emberek/népek igyekeztek, ki-ki a saját villamosát/országát előrevíve. De lehet valamiféle globális púp is: mindenkinek világszerte ugyanazon teher alatt kell görnyednie.
**** SPOILER ****
A mód, ahogy a festő meghal, utalás A félelem bére c. könyv/film egyik jelenetére.
**** SPOILER ****