10/10
Natasa77 márc. 17. 16:41:31 10/10
(68/68)
Egy film az élet értelméről.
Tökéletesen ábrázolja, hogy mit sem ér az élet érzelmek és érzékelések nélkül.
Az anyagi javak, tárgyak, a luxus csak díszlet az élethez. Az élet apró örömei egy finom étel, a reggeli kávé illata, érezni a nap sugarait a bőrünkön, érezni a vágyakozást ha szerelembe esünk. Ezektől a vagyunk elevenek.
10/10
Lehasználó 2023 jan. 09. - 18:45:25 10/10
(67/68)
A film egyre aktuálisabb az évek előrehaladtával.
A "szürke" város az új világ,robotszerű érzéketlen társadalmi viselkedéssel van bemutatva.És aki nem úszik az árral,és akinek itt bármi is furcsa,az kegyetlenül visszakerül a régi szép emberi világba,ami már nincs.
Nagyon nagyon jó film,a smárolós jelenet (is) pontosan jól tükrözi az abberált új világot.Akár egy figyelem felkeltő film is lehetne.
1/10
deadscott 2021 dec. 04. - 20:20:56 1/10
(66/68)
Nem elég, hogy a filmtörténelem legocsmányabb csókjelenetével kezdődik, de ráadásul később se lesz jobb.
al1950@citromail.hu 2020 márc. 31. - 20:25:10
(65/68)
Ajánlom ellenségeimnek.
9/10
bundi8 2020 márc. 19. - 20:50:16 9/10
(64/68)
Hatalmas film, ajánlom!
k11zoltan 2019 nov. 13. - 17:46:30
(63/68)
Nem rossz film, de régen talán jobban tetszett.
1/10
GalliLea 2019 nov. 09. - 22:55:45 1/10
(62/68)
Ez komoly? Valaki erre tényleg 10-est adott?
3/10
nick név 2015 dec. 04. - 00:07:40 3/10
(61/68)
Olyan jó volt az alapfelállás, olyan remek volt az alapvetés. Tényleg társadalomkritikus, tényleg modernitáskritikus. Egészen reflektív. Tényleg jól indult. De aztán...

Olyan érzésem volt a film nézése közben, mintha egy mai, úgymond modern magyar filmet néznék. Szóval nem jó.
A metaforák nem mûködtek rendesen, hiába látszott, hogy mit akartak egyébként mondani. A színészek nem brillíroztak és a rendezõ sem állt a helyzet magaslatán, bugyuta koncepciók, elhibázott döntések.
Miközben néztem, eszembe jutott egy költõi kérdés: Vajon a norvégok is tudnak olyan jó szándékú, de kifejezetten rossz filmet csinálni, mint az itthoniak manapság?

A film végére a költõi kérdés megszûnt költõinek lenni. Mert a válasz kétségtelenül belém nyilallt. Igen.
10/10
Nira1900 2014 okt. 25. - 23:19:40 10/10
(60/68)
Nemcsak a külsõ körülményekrõl van itt szó, nemcsak a jólétrõl, a fogyasztói társadalom kényelmének "szürkeségérõl". Sok embernek tökéletesen megfelelne ez a világ, és õk azok, akik egész életük során ugyanúgy menekülnek a saját érzéseik elõl, akár a film szereplõi...

SPOILER ***

Az sem véletlen, hogy a fõszereplõ ebbe a városba mint utas érkezett, az utazótérben, távozáskor a csomagtérbe lökik. Agyonrázkódva, kínlódva jut el a másik helyre, talán az út/hely egyfajta szülõcsatorna-szimbólum is lehet, melybõl már jóval nehezebb egy másik világba való (ki)kerülés, mint amilyen az idefelé vezetõ út volt.

A remélt világba a résen (!) keresztül való eljutás, a fal-lebontás is egyfajta születés lehet, ami azonban nem történhetett meg. Talán már nem lehet szabadon dönteni az utunkról. Vagy csak a módjáról nem?

Az utolsó jelenetben a fõszereplõ a hó világába, a teljes kietlenségbe érkezik, mégsem jut eszébe, hogy akár visszakéredzkedjen a buszra - üres kézzel, halvány, de örök reménnyel botorkál ki a hóviharba. Még a kamera mozgása se kíséri tovább, talán mindaz, ami emberi, az itt véget ért.
RememberMe 2014 szept. 17. - 11:12:48
(59/68)
Érdekes film volt, egy szép példája annak, hogy a jólétbe és a biztonságba is bele lehet unni/õrülni és lehet vágyni onnan is máshová.
Ajánlanám azoknak, akik azt hiszik, a "fejlett" országokban nincsenek a szabadságnak korlátai és mindenki boldog a jólét miatt.

SPOILER
Szerintem az egész a mai ultrajólétben élõ skandináv társadalom árnyoldalát mutatja be és azt, hogy ha valaki a mai társadalmi berendezkedés ellen lázad, a rendszer kiveti magából.
A lyuk a napi lakberendezõ-fogyasztó létnél többet tudás vágyát szimbolizálja szerintem.
Be is tömik gondosan...ne lásson senki többet, mint amit muszáj ahhoz, hogy tudjon fogyasztani.
"Itt az emberek boldogok" hangzik el a rendszer képviselõitõl. És aki nem az, és másra vágyna, azt el kell távolítani.
És persze a végén belegondolhatunk, akarunk-e a jólétbõl, a biztonságból kiszakadva visszamenni a rideg, zord természetbe...
egyik véglet sem jó.

Nem vagyok filmkritikus, de én így láttam.
10/10
zimzum1111 2014 szept. 03. - 20:59:50 10/10
(58/68)
voltál már a pokolban?
na az ilyen...
ritka jó film...
10/10
suncipoci 2014 aug. 04. - 23:06:13 10/10
(57/68)
10/10
tamast2 2014 júl. 18. - 21:07:57
(56/68)
Ez a Truman show-hoz hasonlít nagyon! Persze az sokkal jobb volt Jim Cary-vel.
9/10
yoda2000 2013 szept. 11. - 00:11:26 9/10 Előzmény od.gszal
(55/68)
Nekem az motoszkált fejembe a film után, mint az ember akinek semmi sem elég jó és valami elérhetetlen, még jobb után sóvárog, ettõl lesz íztelen és fakó az élete. Aztán a film vége megmutatja a fõhõsnek milyen mikor valóban rossz.
Úgy látszik ez a film személyre szabott értelmezéssel szolgál minden befogadónak :)
wavesnake 2012 nov. 03. - 18:46:44
(54/68)
Szerintem az a norvég társadalmi berendezkedés allegóriája, egy kicsit eltúlozva. Ott ugyanis, sok ember érzi, hogy az élet "túl tökéletes" és egyhangú (ezért utaznak sokan kelet-európába nyaralni). És valóban "a legtöbb ember itt jól érzi magát", ahogy a filmben van, de van aki beleõrül, ki kevésbé, ki jobban (pl. Anders Behring Breivík)
o-l-i 2012 szept. 05. - 17:26:22
(53/68)
Zseniális mûvészfilm, végig ott lappang benne a titok, közben minden olyan "normális". Mint egy jó könyv, egy ilyen film is ezerféleképp értelmezhetõ. Szerintem, és most ne olvassa tovább aki még nem látta. ***SPOILER**** A busz hozta meg Õt a "felnõtt" létbe, munkahely, lakás kérdése, házasság. Azért olyan íztelen minden, mert a tipikus középosztály világát mutatta be, kissé eltúlozva. Az anyagi dolgok fontosságát, uncsi vacsorákat, öltönyös, kimért mindennapokat. Elõször próbálja a jó oldalát nézni, de végül rájön, újra szabad akarna lenni, és újra érezni olyanokat, amiket már rég érzett. Bûnbe is esik egy szeretõvel, de rájön, ez sem valódi, és mégsem teszi boldoggá. A vonat átmegy rajta többször, - nekem ezek mélypontokat jelentenek - de mégsem változik semmi. Amikor mindent eldob magától, és áthágja a törvényt a fal megbontásával, - ez szerintem a társadalmi normák áthágásának szimbóluma- kiközösítik, és kiveti a közösség. A hideg fagyos hóvihar, ami várja, az pedig a teljes bezárkózást, a magányos öregkort, majd halált vetíti elõre. Van egy jelenet, amikor már minden elveszett, és tart vissza a busszal a semmibe, akkor mintha visszarévedne arra, hogy bár unalmas volt, és nem elégítette ki a "városban" töltött élete, mégis volt egy hely, amiben élhetett, emberek, akikkel foglalkozhatott. Tipikus, kilátástalan lét-értelem keresés. Nálam 10/10.
Clarice 2011 máj. 24. - 09:18:25
(52/68)
Egyszerû gondolkodású ember vagyok, de szerintem semmi köze nem volt a purgatóriumhoz a történetnek. Úgy gondolom a mai világban játszódott az egész. A megmagyarázhatatlan események pedig jelképesek voltak. SPOILER Pl.: A metrós jelenet a kilátástalanságot, tehetetlenséget szimbolizálta. A busz pedig az életútja. SPOILER
Szerintem ez a film mégis túl szélsõségesen mutatta be a társadalom helyzetét. Nem lehet a világot kizárólag jó vagy rossz szemmel nézni.
Falloszkosz 2011 máj. 23. - 00:49:50
(51/68)
A ,,The Limits of Control" után néztem meg közvetlenül.
Nem bántam meg.
far vik 2010 dec. 04. - 20:20:10
(50/68)
Ezt a filmet jó volna újra megnézni. Nagyon jók a mai norvég, dán, egyáltalán a mai no-com európai filmek. ezekért (is) érdemes még tévét tartani.
9/10
patker 2010 okt. 17. - 01:25:04 9/10
(49/68)
Szerintem kár azon filózni, hogy milyen/melyik világban játszódik a film. Lehetne pokol, menny, kommunizmus (a világ szabályrendszerébõl simán kinézhetõ), bármi... Éppen attól érdekes az alkotás, hogy hiába sütögetsz, logikázol, pecsételsz, gyúrsz, akkor sem változik meg az alak, és az esszencia. Azért a purgatóriumot kizárnám a magam részérõl, oda ritkán rendezkednek be hosszútávra. Viszont akár pokol, akár menny, vagy a kettõ között ugyebár, gyerekek sajnos ott is elõfordulnak. Most már én sem tudom...:)